Putin och den gyllene fisken
VID DISKUSSIONER OM Putins politik görs ofta hänvisningar till folksagan om den gyllene fisken i Ryssland idag. Sagan går kortfattat ut på att en godtrogen och passiv gubbe lever med en krävande och dominant gumma i en liten stuga. En dag fångar gubben en gyllene fisk som han släpper tillbaka i utbyte mot att fisken ska uppfylla vissa önskningar i framtiden. Gumman framför krav på att fisken först ska ge henne en herrgård och därefter en stad där hon kan kommendera generaler. Fisken uppfyller båda önskemålen. Men gumman är ändå inte nöjd, och efter en tid vill hon härska över hela världen. Den önskningen är alltför extrem för att förverkligas, även för en gyllene fisk, och paret får därför snabbt återgå till sin ursprungliga, fattiga tillvaro.
Det är inte svårt att hitta paralleller mellan sagan och dagens verklighet. En godtrogen och passiv befolkning har steg för steg backat från den demokratiska utveckling som påbörjades under president Jeltsin. I utbyte har befolkningen fått trygghet i form av förutsägbarhet, en homogen verklighetsuppfattning uppdiktad och förmedlad av samtliga TV-kanaler samt en stark nationalism kopplad till landets ledare sen drygt tjugo år. Putin skulle kunna ha gått till historien som en hjälte (med herrgård) om han avgått efter sina två första perioder som president. Under de åtta åren blomstrade ekonomin och de flesta i landet fick det bättre än under ”det vilda 90-talet”.
MEN GUMMAN PUTIN ville ha flera år vid makten. Och det fick han, nu med hjälp av hårdare tag mot oliktänkande och mycket säregna valresultat. Och när man på så sätt klipper av de flesta kanaler för kommunikation mellan civilsamhälle och ledning är det lättare att först utlova att konstitution och pensionsålder inte ska förändras, och sedan besluta om motsatsen. Staden med generaler och en juridisk möjlighet till valfritt antal ämbetsperioder – check. Med invasionen av Ukraina, har Putin framställt gummans tredje önskemål. Fast önskemålet har naturligtvis inte konkretiserats på det sättet via TV-kanalerna. En majoritet av befolkningen, 70 procent, motsätter sig ett krig med Ukraina enligt fredspristagaren Dmitrij Muratov och opinionsmätningsföretaget Levada.
SÅ HUR GÖRA nu, när ryska ”fredsbevarare” inte välkomnas med blommor efter en snabb promenadseger på främmande territorium, och den inhemska publiken inte stödjer ett krig? I skrivande stund har ledningen i Moskva inte något bra svar på den frågan. Än så länge hoppas man på att förbud för orden krig och invasion, demonstrationer, att ledningen gör utfall mot ”nynazister och narkomaner” i Ukraina samt att måla upp väst som “lögnens imperium” ska lösa situationen. Gubben och gumman fick i sagans slut återgå till sitt tidigare liv. Den ryska befolkningen har nu fått göra en tidsresa tillbaka till inflation, arbetslöshet och försvinnande besparingar, samtidigt som ryska soldater ännu en gång dödar och dör utanför landets gränser. Vad som väntar Putin är fortfarande oklart.
– Maria Rogfalk är rysslandexpert och tidigare ekonomisk attaché vid svenska ambassaden i Moskva.
En artikel frånNummer 1 - 2022
Första numret av Hertha 2022 är äntligen här och därför kommer vi givetvis publicera några artiklar här på hemsidan! I denna oroliga tid tar vi upp att kampen om människors lika värde inte är vunnen när det kommer till kriget i Ukraina och att Putins agerande antas leda till inflation, arbetslöshet och försvinnande besparingar. Vidare diskuterar vi hur fattigdom faktiskt kan vara livsfarligt för kvinnor. Sist men inte minst så kan du läsa om en tillbakablick på synen på sexistisk reklam år 1962 med en jämförelse med hur det ser ut idag!

Denna artikel är ett utdrag ur HERTHA – världens äldsta feministiska tidskrift och medlemstidning för Fredrika Bremer-förbundet. Vill du köpa hela tidningen går det att beställa ditt alldeles egna ex för 90 kronor (ink porto) – eller varför inte köpa två och bjuda en älskad feminist på lite helgläsning?
Detta görs enklast via ett via vår webbshop som du hittar här.
För att även säkra kommande nummer av HERTHA är bästa tipset att bli medlem i Fredrika Bremer-förbundet. För studenter är priset nedsatt. Tryck här för att bli medlem.